Hodnocení finále KP mládeže 2010/11

Ve dnech 14. - 15. května se v hostinci U přívozu v Kuněticích konalo finále Krajského přeboru mládeže do 16 let. V celkem 4 kategoriích se utkalo 32 hráčů o poháry, medaile, diplomy, ale především o postupy na Mistrovství Čech mládeže 2011. Jak jsem se již zmínil na místě, akce byla organizátorským týmem pod hlavičkou 2222 ŠK Polabiny výborně připravena, děti hrály v reprezentativních prostorách, v jakých se mnohdy nehrají i významnější soutěže dospělých. Stravování bylo za přijatelnou cenu a nebylo jednotvárné, jak bývají na některých akcích šachisté zvyklí (guláš, guláš a zase guláš). O ubytování se bohužel zmínit nemůžu, ale domnívám se, že také bez jediného problému. Veškeré IT zajištění akce bylo díky ing. Zdeňku Cachovi na výborné úrovni, nechyběla průběžná pořadí, cedulkový systém pro rozesazení hráčů atd. Jediným problémem tak bylo nefunkční heslo pro hifi připojení a nemožnost internetové aktualizace výsledků. Rozhodčí nemuseli řešit jediný vážnější problém. I počasí si organizátoři celkem s přehledem objednali, až tedy na neděli, kdy okolí Kunětické hory postihlo deštivé dopoledne.

O tyto poháry a medaile se hrálo

A teď již k hodnocení jednotlivých kategorií:

Kategorie H 10 - pro porovnání jsem si rád přečetl hodnocení této kategorie po finále KP mládeže, které proběhlo v sezóně 2007/2008 od tehdejšího předsedy komise mládeže PDŠS Mariana Sabola a dnes musím napsat, že došlo k pozitivní změně. Pokud kategorii zhodnotím jako celek, tak dnešní hráči daleko lépe využívají čas, což vede ke snížení počtu hrubých chyb a některé partie by snesly i ostřejší hodnocení. Překvapením pro mě bylo např. 7. kolo, kdy na všech šachovnicích kategorie H 14 bylo zhruba po 40 minutách dohráno, zatímco kompletní kategorie do 12 let a tři stoly této kategorie ještě bojovaly o cenné body. Desítky byly ovlivněny neúčastí bratrů Švandových, které v polovině týdne nahradili Kateřina Dudlová a Ondřej Novotný. U nich bylo přece jen vidět, že v tuto chvíli na špičku kategorie nestačí a jejich umístění tomu odpovídají. O vítězství v této kategorii se mělo především „porvat“ kvarteto Ludvík, Žejdlík, Pavlíček a Bílek. Až na Tomáše Ludvíka, každý ze zmiňovaných v turnaji něco ztratil a vítězství V této kategorii tak patří právě polabinskému mladíkovi! Výborně na turnaji zahrála Marie Vašková z Hlinska, ze špičky porazila Ludvíka, Žejdlíka i Bílka a nebýt prohry s Veronikou Holáskovou v předposledním kole, tak právě ona získala nejcennější kov.

Kategorie H 12 - dle mého názoru nejvyrovnanější kategorie. O postup zde mohl usilovat každý a i na celkového vítěze mělo být několik kandidátů. Nakonec si titul krajského přeborníka pohlídal Patrik Žejdlík, který po celou sezónu tuto kategorii táhl a zaslouženě ve finále zvítězil. Velmi dobrou hru o víkendu předvedli i Ondřej Cach s Adamem Kolomým a zaslouženě si rozdělili 2., resp. 3. místo. V této kategorii postoupili na M Čech všichni až na Vojtěcha Holáska. Doufám, že se ani na této akci neztratí a budou se snažit obhájit vítězství Josefa Havelky na předešlém Mistrovství Čech v Harrachově.

Kategorie H 14 - Jasným favoritem čtrnáctek byl Daniel Kožúšek z Polabin. Ten svoji úlohu s přehledem splnil a stal se přeborníkem Pardubického kraje do 14 let. Pomocné hodnocení rozhodovalo o zbylých umístěních hráčů. Na 2. místě skončil možná trochu překvapivě ale zcela zaslouženě taktéž „domácí“ Oskar Hofman. Stupně vítězů doplnil Antonín Vu z Lanškrouna před Dominikem Řezníčkem. V 6. kole došlo k neférovému jednání jednoho z účastníků, které bych na krajském finále rozhodně neočekával. Doufám, že nejmenovaného hráče brzy dožene svědomí a postiženému se omluví.

Kategorie H 16 - šestnáctky byly především soubojem Poličky s Polabinami. Lepší formu si tentokrát přivezli hráči z jihu Pardubického kraje a po zásluze si odvezli nejcennější dvě místa. Krajským přeborníkem této kategorie je David Sion. Druhý byl Petr Pospíšil a třetí místo díky bojovnosti v posledním kole uhrál Vojtěch Melichar z Polabin. K vidění byly velmi solidní šachy, na jejichž kvalitu mělo nejvýraznější vliv nastolené tempo. Velký obdiv patří hráčům této kategorie, kteří musí zvládnout až 4 vážné partie během soboty. Ovšem systém je již tak nastaven a dle mého názoru je toto jediná jeho slabina, která se dá „překousnout“.

Doufám, že všichni postupující předvedou na Mistrovství Čech ještě lepší výkony, které budou okořeněné i nějakým tím postupem na MČR. K tomu je potřeba neoddalovat trénink a začít s přípravou co nejdříve. Výraznou pomocí by vám mohly být letní otevřené turnaje, kterých je na našem území nespočet. Všem hráčům za jejich účast děkuji a postupujícím přeji hodně štěstí na Mistrovství Čech!