Šachový svaz České republiky   Zpět na hlavní stránku   Pardubický kraj  

Svaz

Dospělí

Mládež

Různé

Kalendář akcí

Legislativa

Odkazy

Archiv

17.03.19  
Poslední aktualizace  

  

  Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0
  
RC Sport Pardubice potřetí za sebou vítězem Extraligy ! 29.03.07

Trojnásobné vítězství RC Sport Pardubice v Extralize družstev vyvolalo zaslouženou pozornost i v denním tisku - obsáhlejší reportáž o něm přinesla Mladá fronta DNES ve svém regionálním zpravodajství.


Kapitán: Soupeře už štveme

Kapitán: Soupeře už štveme

Pardubičtí šachisté mají zlatý hattrick. Třetí mistrovský titul v řadě získali jako první tým v historii

Pardubice - Po třech letech ztratili neporazitelnost. Nikoliv však suverenitu. Pardubičtí šachisté završili zlatý mistrovský hattrick. Potřetí v řadě triumfovali v extralize družstev.

„Jsme prvním týmem v historii, který třikrát po sobě získal titul,“ upozornil Roman Krmenčík, kapitán týmu RC Sport. „Soupeři už nás mají určitě dost. Trůn ale nemíníme vyklidit bez boje,“ vzkázal konkurentům.

* V posledním letošním kole jste nečekaně prohráli s Frýdkem-Místkem. Skončila tak vaše neuvěřitelná šňůra 37 zápasů bez prohry. Nekalí vám to trošku radost z titulu?

Jen hodně málo. Výhrou s Grygovem jsme potvrdili zisk titulu a na poslední kolo jsme se už nedokázali plně koncentrovat a připravit.

* Neslavili jste i titul před posledním zápasem?

Pouze mírně (úsměv). Samozřejmě to také asi mělo vliv na celkový výkon týmu.

* Letos jste vyhráli extraligu s největším náskokem. Byl třetí titul „nejjednodušší“?

Dalo by se říct, že letos nám vše vyšlo nejlépe, jak mohlo. O titulu bylo rozhodnuto velmi brzo.

* Měli jste tedy silnější tým než v minulých dvou letech?

Kvalita ještě vzrostla příchodem velmistra Štočka, který u nás hrál na třetí šachovnici. Dlouho však v extralize působil jako týmová jednička a patří mezi přední reprezentanty. Spolu s Petrem a Lázničkou byl největším tahounem našeho týmu.

* Naopak letos se příliš nedařilo vaší jedničce Sergeji Movsesjanovi...

Podle výsledků měl svou nejhorší sezonu. Stále však působí jako lídr na první šachovnici velmi dobře. I díky němu je náš tým tak silný.

* Spoluhráči dokázali Movsesjana zastoupit. Máte radost, že se z mladých šachistů, kterým jste před pár lety dali první šanci v lize, nyní stávají velké opory?

To je asi náš největší úspěch. Mladí hráči se postupně zapracovávají do týmu, jejich výkonnost roste a dokážou jeden za druhého bojovat. Týmová práce je na našich výsledcích velmi znát.

* Vzhledem k věku vašich hráčů je jasné, že jste ještě neřekli poslední slovo. Je to tak?

Myslím si, že ne. Pořád máme velmi slušný potenciál do budoucna. Máme ale úzký kádr, což je naše slabina. Když nám vypadli dva tři hráči, obtížně jsme hledali náhradu. Máme tým postaven na deseti šachistech. To je na extraligu hodně málo. Chci kádr rozšířit minimálně o dva hráče pro případ, když mají naše opory reprezentační nebo zahraniční povinnosti a nemohou nastoupit v extralize.

* Zvažujete i příchod nějakého špičkového šachisty?

K tomu nemáme důvod. Družstvo už bylo hodně posíleno. Spíše se budeme snažit, abychom o naše hráče nepřišli. Konkurence nespí. O úspěšné hráče je zájem.

* Zaznamenal jste snahu konkurentů získat vaše hráče?

Každý rok, když vyhrajeme extraligu, dostávají naši hráči nabídky. Když v minulých letech tvořili své týmy v Opavě, v Brně nebo v Novém Boru, vždy oslovili minimálně čtyři šachisty od nás. Máme ale jednu velkou výhodu - je tady dobrá parta. Proto zatím nikdo nedal přednost lukrativním finančním nabídkám před působením v našem vítězném týmu. Šance vyhrávat je pro ně lákavější než peníze.

* Zmíněná družstva vždy k sobě nalákala řadu špičkových šachistů. Ale titul jste získali vy. Ukazuje se, že vítězství v extralize není jen o finanční síle. Mám pravdu?

Přesně tak. Třikrát jsme to dokázali. Některá družstva měla na soupiskách esa, která však netvořila tým. Když každý hraje na sebe, v klíčových zápasech se to hodně projeví.

* Jinak řečeno - letošní titul vás už nepřekvapil?

Asi to bylo logické vyústění budování našeho týmu. Za deset let v extralize jsme čtyřikrát vyhráli, jednou jsme byli druzí a jednou třetí. Pouze v jediné sezoně jsme bojovali o záchranu. A určitě se chceme dál udržet ve špičce. Pomoci nám k tomu může i spolupráce s významným partnerem, společností RC Sport.

* Určitě ale tušíte, že obhajoba nebude jednoduchá. Cítíte, že na vás mají soupeři hodně „spadeno“?

Už na ně působíme jako červený hadr na býka. Už nás mají dost (úsměv). Vždy proti nám nastupují v nejsilnější sestavě a s obrovskou motivací, aby nás dokázali porazit. Trůn ale nemíníme vyklidit bez boje.

***

* Šachoví mistři

Bilance hráčů Pardubic

v letošní extralize

Sergej Movsesjan (SR) 3/7

Viktor Láznička 8/10

Jiří Štoček 8/11

Bartlomiej Heberla (Pol.) 2,5/5

Jan Votava 7/11

Andrej Kovalev (Běl.) 4/5

Jan Bernášek 7,5/11

Martin Petr 9,5/11

Eduard Prandstetter 2/4

Pavel Stehno 6,5/11

Jiří Hlavnička 0/2

Pozn. číslo znamená počet získaných bodů / počet odehraných partií

 


Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.