Šachový svaz České republiky   Zpět na hlavní stránku   Pardubický kraj  

Svaz

Dospělí

Mládež

Různé

Kalendář akcí

Legislativa

Odkazy

Archiv

19.08.19  
Poslední aktualizace  

  

  Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0
  
Nejlepší krajský sportovec za měsíc leden 2008 - anketa iDNES 13.02.08

Táta na plný úvazek dal šachy stranou - tak zní titulek článku iDNES o vítězi ankety, kterého nově (místo hlasů čtenářů) vybírá porota složená z osobností kraje. A tím vítězem se stal opět Sergej Movsesian !! - BLAHOPŘEJEME !!.


Pardubický (Sport)

Pardubický (Sport)

Táta na plný úvazek dal šachy stranou

SPORTOVEC LEDNA

Porotci vybrali za nejlepšího sportovce měsíce v Pardubickém kraji šachistu Sergeje Movsesjana. V lednu vyhrál turnaj B v nizozemském Wijku aan Zee a v jeho příštím ročníku si zahraje mezi světovou elitou.

 

Pardubice - Šachovnici odsunul hluboko do šuplíku.

Z hlavy vytěsnil všechny strategie, které ho před pár dny dovedly k cennému triumfu v silném turnaji v nizozemském Wijku aan Zee.

„Šachy šly nyní úplně stranou,“ říká Sergej Movsesjan.

Táta na plný úvazek. To je nyní devětadvacetiletý pardubický velmistr. Po šachovém úspěchu, díky němuž byl zvolen v anketě MF DNES nejlepším sportovcem kraje za leden, si prožil velkou rodinnou událost. Minulý čtvrtek se stal potřetí otcem. Narodil se mu syn David.

„Šachy teď u mě rozhodně nejsou na první koleji. Na ně vůbec nezbývá čas,“ usmívá se Movsesjan. „Začaly úplně jiné starosti.“

* Šachové povinnosti jste vyměnil za rodinné radosti, že?

Každým dnem jsme čekali, kdy pojedeme do porodnice. Staral jsem se o malého Péťu a Janičku, od šachů jsem si dal po nedávné extralize naprosté volno. A jakmile se manželka vrátila s malým Davídkem domů, máme pořád co dělat.

* Aspoň si pročistíte hlavu od šachů.

To rozhodně ano. Možná to docením ještě víc, až se dospím (smích). Je to hodně náročné, ale velice příjemné.

* Vašemu nejstaršímu synu Petrovi budou čtyři roky. Už se v něm probouzejí šachové geny po rodičích?

Zatím má zájmy různorodé. Ale jasně u něho vítězí hokej. Když se ho zeptáte, čím chce být, odpoví, že hokejistou. Musel jsem mu sehnat dresy, hokejky, míčky. Je to s ním veselé. Ale šachy u něho nedominují.

* Vaše manželka Petra (pozn. za svobodna Krupková) patřila mezi nejlepší české šachistky, o vás není ani potřeba mluvit. Dá se tedy tušit, že by vaše děti mohly mít k šachům vztah. Uvítal byste to?

Pravděpodobně je to nemine. Rozhodně bych ale netrval na tom, aby se šachům věnovali profesionálně a šly v mých stopách. Myslím si, že šachy jsou pro vývoj dítěte výborné. A pokud je zaujmou natolik, že by u nich chtěly zůstal, bude to jejich rozhodnutí. Já je do ničeho nebudu tlačit. Nebudu jim bránit. A když si je vyberou, budu jim pomáhat.

* Takže vše necháte na dětech? Nebudete je k šachům cíleně vést, ani je od nich zrazovat?

Přesně tak. Šachy se v určitý čas nepochybně dostanou do oblasti jejich zájmu. Ale jak to bude vážné, se teprve uvidí. Ten čas ještě nenastal.

* Jsou vlastně šachy u Movsesjanů nějakým zásadním tématem rodinného života? Nebo se vrátíte domů, zavřete dveře a nechcete o nich ani mluvit?

Poslední dobou to bylo vzhledem ke stěhování a narození syna složitější. Manželka se ale většinou turnaje, na nichž hraju, snaží sledovat. Dívá se i na partie, pokud jsou on-line na internetu. Když přijedu domů, nějaké zápasy probereme. Ale málokdy se o nich bavíme nějak víc do hloubky. Spíše se opravdu snažím nechat šachy za dveřmi.

* Stane se vám někdy po nepovedené partii, že doma otevřete dveře a hned od manželky slyšíte: jéžišmarjá, co jsi to tam zahrál?

(rozesměje se) V poslední době jsem jí k tomu nedal moc důvodů.

* A když se vám před časem zase tolik nevedlo?

Ona dobře ví, že sám mám jasno, co se mi nepovedlo. Většinou jen řekne, že to viděla. Často se stává, že prohraju vlastní hloupou chybou. A vím o ní. Pak není potřeba další komentář. Bereme to oba odlehčeně. A naštěstí moje výsledky v poslední době nahrávají tomu, aby dotazů bylo méně (úsměv).

* Zahrajete si doma spolu šachovou partii?

Párkrát jsme si zahráli nějaké rychlejší partie, ale doma nikdy. Oba toho máme za sebou dost v našich šachových kariérách. Není důvod to ještě víc prožívat. A teď navíc ani není čas.

* Nastane v budoucnu chvíle, kdy manželce řeknete: teď pohlídám děti já a ty si běž zahrát nějaký turnaj?

Určitě je to možné. Už jsme se bavili o tom, že by se k šachům vrátila, pokud to bude možné. Je málo pravděpodobné, že by to bylo na profesionální úrovni. Ale zahrát si jednou za čas turnaj? Proč ne. Zatím to však není na pořadu dne.

* U šachovnic tedy zatím uvidíme jen vás. V současnosti jste hodně úspěšný, během roku jste vyhrál už pět turnajů. Jaký ohlas měl váš zatím poslední triumf ve Wijku aan Zee?

Přišla mi spousta gratulací, bylo to moc příjemné. Turnaj sledovala spousta lidí. Až jsem se divil, jak detailně. Věděli, kde jsem byl ohrožen nebo kde mi přálo štěstí. Rozvoj internetu přitáhl k šachům spoustu nových tváří. Všichni vědí, že vyhrát takový turnaj není jednoduché. Spousta lidí mi i říkala, že se už hodně těší na příští ročník, kdy budu hrát áčko. Pak prý to bude ještě zajímavější. I když tyto věci moc nepřeceňuji, bylo to moc fajn.

* Vaše vítězství mělo velký ohlas v internetových diskusích. Zaujaly mě v nich dvě věci. Ta první zní - Sergejovi se začalo dařit od chvíle, co trénuje Viktora Lázničku. Co vy na to?

(smích) Také jsem to četl. Těžko říct, jak je to spojené. Ale je pravda, že mi společný trénink také pomohl. Díky němu jsem se nějaký čas věnoval pořádně šachové přípravě. Ale třeba nyní ve Wijku se z ní nic neobjevilo. Spíše je to o psychice a psychické připravenosti.

* Přesto se zdá, že společný trénink zatím mnohem víc svědčí vám.

To je ale třeba i tím, že na své straně mám o nějakých deset let zkušeností víc. Čistě po šachové stránce bych řekl, že trénink byl zaměřen na Viktora. Po psychologické stránce však spíše prospěl mně. Podle výsledků to tak vypadá. Ale z dlouhodobého hlediska se to může zúročit u něj. A věřím tomu, že to tak bude. Na celkové vyhodnocení ještě nepřišel správný čas. Vždyť Viktor maturoval, šel na vysokou školu. Uvidíme až za nějakou dobu, výsledky se málokdy dostaví hned.

* Jeden efekt ale vaše současné úspěchy mohou mít. Mohla by to být hozená rukavice vašemu svěřenci, že?

I tohle může hrát velkou roli. Viktora to může vyhecovat. Může to být motivace, aby se pokusil vyrovnat mým výsledkům. Doufám, že mu to pomůže. A pokud by to mělo takový efekt, co víc si přát?

* V ohlasech na vítězství ve Wijku mě zaujala ještě jedna věc. Někteří lidé trochu projevují lítost nad tím, že je u vašeho jména uvedeno Slovensko a nikoliv Česko.

To je poměrně častá věc. Setkávám se s tím u lidí, kteří sledují šachy až v posledních letech. Třeba ještě vloni to nikoho nenapadlo, protože jsem neměl výsledky. Teď ve světle mých úspěchů to lidi vnímají víc. Vědí, že dost dlouho bydlím v Pardubicích (pozn. od roku 1994), že jsem za českou reprezentaci. Teď si představují, jak by byla silná, kdybych v ní byl. Co se s tím už dá dělat? Nemám nějak zvlášť velkou chuť se k tomu vracet. Ale domluvil jsem se s redakcí webu novoborského šachového klubu, že se prohrabu archivními články a něco napíšu o tom, jak to před lety bylo.

* V roce 2002 jste usiloval o české občanství. Marně, přestože jste už řadu let žil v Pardubicích a Česko jste už reprezentoval. Místo toho jste získal slovenský pas. Je to definitivní?

Nikdy neříkám nikdy. Kdysi jsem si taky myslel, že když žiju tady a reprezentuji, bude to tak i dál. Pak vše dopadlo jinak. Teď bych se musel vzdát slovenského občanství, abych mohl obdržet české. Momentálně o tom neuvažuji. Nevidím důvod. Ale nikdy nevíte, co se někdy bude dít.

***

 

 

* Sportovec ledna v Pardubickém kraji

1. Sergej Movsesjan 22 bodů                 šachista RC Sportu Pardubice

2. Roman Mareš 18                              futsalista Era-Packu Chrudim

3. Sullivan Phillips 14                            basketbalista Synthesie Pardubice

4. Hana Kramperová 12                        basketbalistka Plisky Pardubice

5. Marek Zadina 9                               hokejista HC Chrudim

Pozn.: Body udělují porotci, podle pořadí od pěti (za 1. místo) do jednoho (5. místo).

 

Jak hlasovala v anketě porota?

Ladislav Lubina, asistent trenéra HC Moeller Pardubice 1. Movsesjan, 2. Mareš, 3. Zadina, 4. Kramperová, 5. Phillips.

„V konkurenci kolektivních sportů jsem si vybral osamoceného zástupce individuální disciplíny. Výkony Sergeje sleduji už dlouho. Přeji mu velký šachový úspěch, k němuž má v současné formě hodně nakročeno.“

Petr Kovář, manažer motokrosařů Orion Litomyšl 1. Mareš, 2. Kramperová, 3. Zadina, 4. Movsesjan, 5. Phillips.

„Svůj hlas pro nejlepšího jsem dal Romanu Marešovi. Je to výborný hráč. Sám hraju fotbal a dobře vím, jaká je to makačka. A ve futsalu to nebude jiné.“

Martin Kubrycht, ředitel Sportovního gymnázia Pardubice 1. Movsesjan, 2. Phillips, 3. Mareš, 4. Kramperová, 5. Zadina.

„Movsesjan je šachista světové úrovně, prokazuje to již řadu let. Jeho výsledek v mezinárodní soutěži je pro mě nejcennější. Škoda, že nemá české občanství, aby nás mohl reprezentovat. Jiné země v případě špičkových sportovců jednají v udělování občanství podstatně pružněji.“

Miroslav Petráň, předseda Dostihového spolku Pardubice 1. Movsesjan, 2. Phillips, 3. Mareš, 4. Kramperová, 5. Zadina

„Sergej dosáhl výborného výsledku v evropském i světovém kontextu v odvětví se širokou domácí i mezinárodní konkurencí. Můžeme jen litovat, že před lety nedostal občanství ČR a předběhli nás jiní. V Pardubicích bydlí a mohl tak naše město i zemi propagovat výrazněji.“

Dušan Korel, sportovní redaktor MF DNES 1. Movsesjan, 2. Phillips, 3. Mareš, 4. Kramperová, 5. Zadina.

„Lepší důkaz o své životní formě nemohl Movsesjan snad ani podat. Zazářil na jedné z nejprestižnějších světových scén ve Wijku aan Zee, kam jsou čeští i slovenští šachisté zváni výjimečně. A až dosud se nikdo z nich nevrátil domů jako vítěz.“

 

*Přehled vítězů v dalších krajích

Praha: Jaroslav Bednář (hokej).

Středočeský: Kateřina Novotná (short track).

Liberecký: Veronika Vítková (biatlon).

Hradecký: Pavel Petřikov (judo).

Jihočeský: Tomáš Verner (krasobruslení).

Plzeňský: Zdeněk Štybar (cyklokros).

Karlovarský: Lukáš Bauer (běh na lyžích).

Ústecký: Tomáš Kraus (skikros).

Vysočina: Martina Sáblíková (rychlobruslení).

Moravskoslezský: Josef Lukáš a Leopold Sulovský (horolezectví).

Zlínský: Petr Vabroušek (triatlon).

Olomoucký: Tomáš Berdych (tenis).

Jihomoravský: Tomáš Havíř (házená).

 


Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.