Šachový svaz České republiky   Zpět na hlavní stránku   Pardubický kraj  

Svaz

Dospělí

Mládež

Různé

Kalendář akcí

Legislativa

Odkazy

Archiv

20.02.19  
Poslední aktualizace  

  

  Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0
  
Czech Open 2009 - doprovodné turnaje 01.08.09

Ekonomická krize dolehla i na letošní ročník šachového festivalu Czech Open 2009 a postihla především doprovodné turnaje. V řadě z nich byl oproti minulým ročníkům znát citelný úbytek především kvantity účastníků.


V rámci šachového festivalu Czech Open 2009 se jako každoročně konala celá řada „doprovodných“ turnajů, které se již netěšily takovému zájmu, jako hlavní turnaje

Mistrovství Evropy juniorských družstev nám žádnou slávu nepřineslo, ba právě naopak. Kromě výsledků (které byly přinejmenším zklamáním) došlo na nss ještě ke slovní přestřelce mezi příznivci trenéra a jednoho ze zúčastněných hráčů, což už nemůže těšit snad vůbec nikoho.

Turnaj čtyřčlenných družstev mládeže by bez tří družtev Rapidu Pardubice skoro ani nešel hrát švýcarským systémem a to ještě účast zachraňovala standardní ruská družstva. 

Ani bleskový maraton už nebyl to, čím býval. Účast pouhých 86 hráčů a jeho ukončení daleko před vypršením časového limitu 24 hodin zavdávají podnět pro otázku, jestli se ještě vůbec jednalo o maraton.

Něco podobného by se dalo říct i o Otevřeném bleskovém KO turnaji. Kde jsou ty doby, kdy se o účast mezi 64 „vyvolenými“ do KO turnaje praly desítky titulovaných hráčů. Letos hráli finale všichni přihlášení a navíc v něm mnozí v prvním kole ani neměli žádného soupeře.

Ještěže alespoň superbleskový turnaj měl slušnou účast i kvalitu – zdá se, že vše spěje k honbě za co nejrychlejšími výsledky !

Nepřesvědčily ani ratingové turnaje. Nepříliš velká účast a ještě slabší obsazení (alespoň u druhého z nich) dávají tušit, že zajímavé byly jen pro několik „zoufalých sběratelů cen“ a houfek neúnavných (skoro)mládežníků.

Takový seriál vložených bleskových turnajů jednotlivců už na tom byl mnohem lépe – komu nedělalo potíže ranní vstávání, ten si tentokrát mohl užít soupeření s nečekaně mnoha špičkovými blicaři.

Abych nekřivdil zastáncům „pokřivených“ šachů musím říct, že takové abnormality jako Bughouse, Fischerovy šachy, Ingols šachy či v poslední době propagované Polgárovy šachy na start také někoho přilákaly. Ale i když to v případě Fischerových šachů bylo i pár renomovaných velmistrů (obsazení tohoto turnaje špičkovými hráči bylo dokonce skoro lepší než hlavního A turnaje), o „skutečné šachy“ v nich přece jen šlo až na druhém místě.

Z tohoto hodnocení se poněkud vymyká řešitelská soutěž, jenže už dlouho to vypadá, že řešitelé nejen v ČR jsou skoro „na vymření“.

Ještěže alespoň nevymřeli organizátoři turnajů, jejich sponzoři a propagátoři a stále se potkávají na akcích, určených pro VIP a novináře.

...

Koho zajímají konkrétní výsledky jednotlivých turnajů, toho odkazuji na níže uvedený přehled jednotlivých doprovodných turnajů s odkazy na jejich výsledky na chess-results.com.

 


Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.