Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Czech Open 2010 - doprovodné turnaje 31.07.10

Ve volném čase mezi turnajem družstev a hlavními turnaji jednotlivců se konala celá řada doplňkových turnajů. Ze zástupců našeho kraje nás nejvíce potěšil zisk Mistra ČR Martina Petra ve Fisherových šachách, druhé místo Martina Červeného v bleskovém maratonu a vítězství Jaromíra Paščenka v druhém z ratingových turnajů.

Letošní účinkování českých zástupců v Mistrovství Evropy juniorských družstev nelze hodnotit jako nějak vydařené. Děvčata sice sískala bronz, ale měla mít na víc, a ani chlapci se umístěním na čtvrtém místě nepříliš početného startovního pole moc „nepochlapili“.

Podobně se lze vyjádřit i o účinkování našinců v otevřeném turnaji čtyřčlenných družstev mládeže do 16 let. Český prapor však udržely hrdě vztyčený Říčany umístěním na druhém místě, z našich zástupců skončila nejlépe Polička na 7.místě.

Součástí festivalu byly i dva sedmikolové ratingové turnaje, které se podle očekávání měly stát kořistí zahraničních účastníků. V tom prvním se tak skutečně stalo, když z našinců si připsal +30 bodů do ELA jen Ondřej Kraus z Rapidu Pardubice za umístění na 15.místě. Ve druhém turnaji však všem favoritům vypálil rybník poličský Jaromír Paščenko, když zvítězil s odstupem 0,5 bodu při zisku +41 bodů do ELA a „v davu“ se opět neztratil ani Ondřej Kraus na pátém místě se ziskem dalších 30 bodů do ELA.

Také sedmikolový turnaj dvojic v rapidu byl převážně zahraniční záležitostí, když českých zástupců v něm bylo jako šafránu. Z nich byla nejlepší dvojice Šimáček - Petr na šestém místě, když měla ambice na lepší umístění.

Bleskový maraton měl na startu 90 hráčů, ale v popředí konečného pořadí se to našinci nijak nehemžilo. Českým mistrem se stal Vojta Plát na čtvrtém místě, nás ale může více těšit deváté místo a titul vicemistra ČR Martina Červeného z Polabin.

Do superbleskového turnaje jednotlivců nastoupilo přes 60 zájemců, z nichž se do finalové skupiny A nikdo z našinců nedostal a tak „maximem minima“ bylo až 6.místo Michala Horáčka z Bohemie Pardubice ve skupině B.

Ani bleskový k.o. turnaj moc zájemců na start nepřitáhnul a tak se finale hrálo jen o 16 účastnících. V něm o svých kvalitách nenechal nikoho na pochybách Sergej Movsesian, jeho spoluhráč z Rapidu Pardubice Jan Votava mu podlehl už v semifinale.

Přidružené bleskové turnaje jednotlivců (1, 2, 3), dvojic či čtyřlenných družstev umožnily drobný přivýdělek především zahraničním nadšencům v čele s několika GM, jimž dokonce vévodil šestý hráč světa Shakhriyar Mamedyarov ! Přítomní našinci se jim to ani zdaleka nepokusili překazit a tak se (s výjimkou čtyřčlenných družstev, v němž zvítězili zástupci Poruby) radovali pouze z účasti. Za zmínku však stojí pěkné 20.místo bratrů Půlpánových z Polabin v turnaji dvojic.

Řešitelská soutěž se jako každoročně stala kořistí polských zástupců, na bronz však dosáhl i český zástupce Michal Dragoun.

Otevřené mistrovství České republiky ve Fischerových šachách si získává rok od roku stále více příznivců, z nichž mnozí je objevují poprve. Jedním z nich byl i nový Mistr ČR Martin Petr z Polabin, který skončil jako celkově druhý za Sergejem Movsesianem a nechal za sebou i takového borce jako je David Navara !

Otevřené mistrovství České republiky v bughouse mělo na startu 21 dvojic, z nichž vítězství vybojovala litevská dvojice před dvěma dvojicemi z Hradce Králové (české to bašty holanďanů).

Přes honosný název Mistrovství světa v Polgár Superstar Chess se na startu neobjevil ani jediný český zástupce, což hovoří za vše.

Pravidelnou součástí festivalu jsou i turnaje VIP a novinářů. V tom prvním se všichni zdaleka dívali na záda Otto Borikovi, když zbývající medaile zůstaly v rukou našich zástupců Jiřího Pačovského a Jana Řezníčka. Pomyslené žezlo krále novinářů pak získal Sregej Bystrov, bronz zůstal na našeho Josefa Sýkoru.

Všechny výsledky je možné shlédnout na sumární stránce pořadatelů.

Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.