Šachový svaz České republiky   Zpět na hlavní stránku   Pardubický kraj  

Svaz

Dospělí

Mládež

Různé

Kalendář akcí

Legislativa

Odkazy

Archiv

25.06.19  
Poslední aktualizace  

  

  Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0
  
Olympiáda trochu jinak 09.10.10

Web Pardubického šachového svazu Vás od počátku své existence informoval výhradně jen o šachovém dění na území Pardubického kraje resp. o výsledcích jeho členů jinde. Tentokrát poprve uděláme vyjímku: otevřený dopis pana Václava Staňka za to stojí - co říkáte ?!


3

3. října 2010


Vážení přátelé,
rozhodl jsem se, že budu (jednorázově) suplovat neschopnost a ignoranci našich hromadných sdělovacích prostředků a pokusím se vám trochu rozšířit obzory o oblast, ve které nebude možná ani elévy. Budu vás informovat o velkolepé akci, která proběhla ve dnech 2.září až 4.října letošního roku na dálném východě v KHANTY-MANSIYSK. Když už jsem nestihl informovat vás před jejím začátkem, činím tak dnes, když akce právě končí.


Jde o ŠACHOVOU OLYMPIÁDU.

 

Ne, nepřestávejte číst, nepíši to totiž z důvodu sdělení výsledku a ani neočekávám, že se ode dneška stanete příznivci tohoto sportu, ale proto, abych vám přiblížil, jak obrovitou celosvětovou akci naše noviny (vč. internetových) a televize dokáží (zřejmě v rámci "vyváženosti svého zpravodajství") ignorovat! Nejedná se totiž o nějakou akcičku okresního formátu, ale monumentální soutěž, které se zúčastnilo (to neuhodnete) 143 reprezentačních družstev (dokázal by nějaký "talent" tolik zemí vyjmenovat?) v soutěži mužů a 112 v soutěži žen. Pro srovnání: Na Letní olympijské hry v Tokiu vyslalo své sportovce jen 204 států!


Pro mne osobně má ta letošní šachová olympiáda tu pikantní příchuť, že na ní startují dva mojí bývalí svěřenci (mám licenci trenéra 1.třídy získanou před 24 lety na FTVS UK), kterým jsem se individuelně věnoval 3 roky v době, kdy jim bylo cca 12-15 let. Honza Votava za mnou do Prahy dojížděl 2x do měsíce z Pardubic a ke Kateřině Němcové jsem 2x týdně docházel domů. I náš současná jednička, David Navara, mi prošla rukama, ale krátce, takže na jeho vzestupu mám nevalnou zásluhu.

 

V roce 1982 způsobil světu šok výsledek naší reprezentace (ČSSR), když na olympiádě v Luzernu skončili naši muži druzí, za tehdy neotřesitelnou světovou jedničkou, SSSR. I tohle bych mohl vynechat, vždyť to je pro nešachisty zřejmě nezajímavé. Ale jednu pikantnost to má, a proto to píši: Z 91 tehdy startujících zemí byla naše vlast téměř jediná, která "za humna" (vždyť se hrálo v Evropě) nevyslala jediného novináře a to ani tehdy, když už bylo jasné, že naše jízda soutěží je spanilá! Náš stát se tím postavil na roveň Botswany či Zambie, kde (řečeno nadneseně) zatřásli kokosem, oblékli padlé ze stromu, dali jim kravaty a vyslali hrát tuhle světovou soutěž.

 

Dnešní jednání hromadných sdělovacích prostředků ukazuje, že u nás se nic nezměnilo. Jak říkal pan Dačický z Heslova, "pařez zůstane pařezem a vůl volem"!


Nepodstatným faktem je výsledek letošní ŠACHOVÉ OLYMPIÁDY. (Mj., po rozpadu SSSR, kde "všichni hrají šachy", je konkurence výrazně vyšší. Postsovětských republik je mnoho a řada vynikajících šachistů se rozprchla po světě a posílila hodnou řádku reprezentací jiných zemí.)

Muži: 1. Ukrajina, 2. Rusko, 3. Israel, ... 20. ČR
Ženy: 1. Rusko, 2. Čína, 3. Řecko, ... 50. ČR

Pokud vás článek zaujal, prosím, rozešlete ho svým známým, ať se i oni dozví, co se z našeho tisku nedovědí. Naši šachisté (mj. u nás v ČR cca 13.sport v pořadí masovosti) si vaši pomoc zaslouží.


Zdraví vás
Vašek Staněk

 


Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.