Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Czech Open - doprovodné turnaje 30.07.14

V průběhu více než 14 dnů šachového festivalu Czech Open se mezi jeho třemi vrcholy - turnaj družstev, turnaje v rapidu a hlavní turnaje - odehrála ještě celá řada doprovodných turnajů (převážně bleskových, ale dostalo se i na další šachová odvětví).

Czech Open 2014 – doprovodné turnaje

Vážnější turnaje:

V turnaji F – družstva mládeže bojovala naše družstva se záplavou zahraničních účastníků statečně, ale na medaile to nestačilo – nejlepší české i naše družstvo CHS Chotěboř skončilo až na čtvrtém místě mezi 21 zúčastněnými družstvy.

J – ratingový turnaj, hraný klasickým tempem na 7 kol, se nesl ve znamení absolutní převahy rusky mluvících hráčů, kteří nejenže obsadili všechny medailové posty, ale nejlepší české hráčce Lence Rojíkové povolili až 17.místo a nejlepšímu z našinců Filipu Luduchovi z Polabin až  dvacátou příčku 85-ti členné závěrečné tabulky.

Otevřený turnaj O – rapid dvojic přivedl na start 28 ambiciozních dvojic, z nichž byla nejlepší česká dvojice Biolek-Šimáček, z našinců pak Červený s Novotným (oba Polabiny) vybojovali 6.místo.

Bleskové turnaje:

Nejznámějšího z bleskových turnajů - H – bleskový maraton – se zúčastnilo 60 hráčů, z nichž se na nejvyšší první příčku probojoval  GM Petr Neuman z Rapidu Pardubice, skvělé bylo i čtvrté místo Davida Půlpána z Polabin.

Hrál se i standartní bleskový turnaj I – vyřazovací blesk, do jehož vyřazovací nadstavbové části se kvalifikovalo 8 nejlepších z turnaje 68 hráčů, hraného na 11 kol. Výsledky finalové části tohoto turnaje však dodnes zůstaly v dokonalém utajení.

Čtyřicet tři hráčů změřilo své síly v nejrychlejší bleskové disciplině – turnaji N – superblesk, hraném švýcarským systémem na 26 kol (jak to SwissManeger dokázal nasadit, je mi záhadou). Nicméně stupně vítězů okupovali opět zahraniční účastníci, když nejlepšími z čechů byl Vojtěch Zwardoň na 4.místě a z našinců Jakub Cach z Polabin až na 34.místě.

Turnaj P – blesk dvojic s odstupem vyhrála dvojice Endyshman – Bochkarev, nejlepší česká dvojice Baláček – Malý skončila na 3.místě.

Oblíbenými turnaji byla i tentokrát serie bleskových turnajů.

turnaji Q1 startovalo 70 hráčů a vítězem se stal GM Mikhail Mozharov, nejlepší z čechů byl GM Petr Neuman z Rapidu Pardubice na třetím místě.

turnaji Q2 byla účast ještě vyšší (92 hráčů) a z vítězství se radoval GM Maxim Turov, nejlepším českým hráčem byl FM Ondřej Kořínek na šestém místě a nejlepším z našinců byl opět GM Petr Neuman na 10.místě.

Závěrečného turnaje Q3 se zúčastnilo už jen 65 hráčů. Vítězem se stal již podruhé GM Maxim Turov, nejlepším z čechů byl opět FM Ondřej Kořínek na třetím místě a nejlepším z našinců byl tentokrát Josef Sýkora z Rapidu Pardubice. .

Zlatým hřebem bleskových soutěží se stal turnaj R – blesk družstev, jehož se zúčastnilo 30 čtyřčlenných družstev. Vítězství si odneslo ruské družstvo Mokhnatka, z českých zástupců bylo nejúspěšnější družstvo Alkoholics na čtvrtém místě.

Ostatní turnaje:

K – řešitelská soutěž proběhla za účasti 17 řešitelů, mezi nimiž byl nejúspěšnější IM Martynas Limontas Litvy, ze tří zúčastněných českých zástupců byl nejlepší Zdeněk Libiš.

Z 10 účastníků turnaje L – Holanďany byla nejlepší Litevská dvojice Limontas – Chocenka přede českým párem Tajovský – Menšík, z našinců byla nejlepší dvojice Stodola –Stodola.

Z „jiných forem“ šachové hry byl již tradičně nejkvalitnější turnaj M – Fischerovy šachy. Mezi 29 účastníky obsadil první místo GM Bogban Lalic jen na pomocné hodnocení před IM Pavlem Šimáčkem, z našich zástupců byl nejúspěšnější Petr Jecha z Polabin.

Dvoukolového turnaje S – Polgár superstar s honosným názvem Mistrovství světa se zúčastnilo 26  hráčů, z nichž dokonce čtyři byli z ČR. Zvítězil maďarský zástupce Arpád Rusz, náš Jakub Jakoubek obsadil čtvrté místo.

Turnaj T – Raindropchess je pro mne zahalen naprostým tajemstvím – o něčem takovém jsem slyšel poprvé. Zřejmě se jedná o další pokus o nějaké nové posunování šachových špalíčků po nějakém plátně či desce, ale tudy cesta dalšího rozvoje šachové hry určitě nevede. Turnaje se přesto zúčastnilo 34 hráčů, jimž vévodil Dušan Škaloud, naše zástupkyně Hyuen Linh Tran obsadila čtvrté místo.

Posledními přidruženými turnaji byly tradičně turnaj VIP a turnaj novinářů.

VIP turnaj opanoval bezkonkurenční Jiří Pačovský, na ‘bednu’ spolu s ním vystoupili i pardubičtí zástupci – FM Jaroslav Mojžíš z Polabin a Tomáš Veselý z Rapidu.

Mezi pouhými osmi novináři byl nejúspěšnější ruský zástupce Vladislav Krapivin, druhou příčku obsadil Sergej Petuchov z Rapidu Pardubice.

Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.