Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Czech Open 2003 - doprovodné turnaje 18.07.03

Na šachovém festivalu CZECH Open 2003 skončily všechny doprovodné turnaje - turnaj čtyřčlenných družstev, řešitelská soutěž, turnaje ve Fischerových šachách a holanďanech, maraton v bleskové hře i superbleskový turnaj stejně jako ratingový turnaj.

Soutěž čtyřčlenných družstev

XIV. ročník mamutího šachového (a nejen šachového) festivalu CZECH Open 2003 přilákal do Pardubic opět celou řadu vyznavačů dřevěných figurek z celého světa. I když se v prvním festivalovém týdnu jednalo víceméně jen o "zahřívací kola", přesto se jich v osmi různých turnajích účastnilo kolem 900 hráčů.

Letošní ročník této soutěže byl povýšen na Mistrovství ČR čtyřčlenných družstev, což sice způsobilo zvýšený zájem, ale jen málo družstev mělo skutečně republikovou úroveň. Platilo to i o zástupcích našeho kraje - účast šesti družstev nebyla nic moc a také až 8 místo kombinovaného družstva Polabiny Pardubice bylo spíše zklamáním.

Rapid jednotlivci

Rovněž tato soutěž získala statut Mistrovství ČR v rapidu, ale na rozdíl od soutěží družstev se to také projevilo jak na kvantitě, tak zejména na kvalitě jejich účastníků. Palmu vítěze si odnesl Sergej Movsesian, jehož v těsném závěsu na třetím místě následoval Jan Votava, výborné je i 25. místo Pavla Kárníka a i umístění dalších zástupců kraje lze nazvat více než úspěšným.

Bleskový maratón

Také bleskový maraton dostal přívlastek Mistrovství ČR, jenže přední místa v doposud nejmasověji obsazeném turnaji v jeho historii patřila zahraničním účastníkům. Z našich zástupců se nejvíce dařilo Michalu Novotnému na 15. místě, Martinu Červenému na 25 místě a Luboši Ptáčkovi na 32. místě.

Ratingový turnaj

Sedmikolový ratingový turnaj za ostatními turnaji významně zaostával a to zejména po stránce kvalitativní. Na prvních místech byli k vidění pouze "chrti" z bývalých postsovětských republik, jako nejlepší z našich zástupců skončili Pavel Vobořil na 14. místě, Milan Kotva na 20. místě a nestor turnaje Stanislav Foglar na obdivuhodném 33. místě.

Superbleskový turnaj

Premiérový ročník bleskového turnaje s hracím tempem 2x3 min přivítal na startu slušných 56 účastníků, kteří po předkolech hráli ve finalových skupinách A-D. Nejlepšího výsledku z našich zástupců dosáhl Jan Bernášek, který ve finale A skončil na 5. místě, ve finale B triumfoval Michal Novotný na 1. místě a 13. místo obsadil Filip Hejkrlík.

Fischerovy šachy

Obliba Fischerových šachů v našich zeměpisných šířkách není příliš vysoká, takže start několika velmistrů v tomto turnaji byl docela překvapením. Druhá příčka patřila Sergeji Movsesianovi, devátá Janu Bernáškovi a jedenáctá Petře Krupkové.

Holanďany

Pouhých 20 dvojic ve dvou finálových skupinách A-B rovněž nesvědčí o přílišné oblibě této odrůdy šachů. Z našich zástupců se do finále probojovali jen Stehno s Fialou, ostatní paběrkovali v B skupině.

Řešitelská soutěž

Řešitelé zřejmě vymírají - ve startovním poli 21 účastníků této soutěže jsme neměli žádné zastoupení.

Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.