V sobotu 12.11. se jako již tradičně hrál už 24. ročník turnaje Járy Masopusta, který je taktéž přeborem PDŠS v rapid šachu. Ředitel turnaje, Karel Halbrštát, mi v emailu s klidem oznamoval, že týden před konáním turnaje bylo přihlášeno 12 hráčů. Nakonec ale do sálu hostince U Novotnů dorazilo více než 70 šachistů. Takže chladného sobotního rána mohlo v Mistrovicích vše začít.

Registrace byla již od 8 ráno, ale šachisté se sjížděli postupně. Jako rozhodčí turnaje byl v propozicích uveden Martin Šmajzr. Kdo by ale Martina čekal na turnaji, načekal by se. Martin má ovšem dcery a tak se rozhodcování turnaje ujala Veronika. A vše probíhalo bez problémů. Turnaj byl na 9 kol v tempu 15+5.

Startovní pole obsahovalo celou řadu místních matadorů, kteří do Mistrovic přijeli ukázat, že jim titul krajského přeborníka v rapidu není lhostejný. Mezi favority určitě patřili Marian Sabol, Aleš Jedlička, Petr Tázlar nebo Tomáš Pokorný. Své chtěl určitě ukázat i loňský krajský přeborník, Honza Jiroušek. Nicméně jak říká Mike Tyson – každý má plán dokud nedostane ránu mezi oči – platilo i zde. Turnaj nakonec vyhrál někdo úplně jiný.

Ukazuje se, že ELO je dlouhodobě dobré měřítko výkonnosti. Byly to právě hráči první desítky, kteří mezi sebou zápasili na předních stolech a utkávali se o důležité body do konečného pořadí. Nakonec po 9 kolech skončili 2 hráči na 7.5 bodech z 9 možných. Na prvním místě se umístil Jakub Šafařík (ŠK Lípa), který vyhrál vzájemný zápas s Marianem Sabolem, který skončil tedy druhý. Marian se tak stal novým krajským přeborníkem. Právě vzájemnou partii s Kubou Šafaříkem Marian prohrál, když v koncovce zbytečně ztrácel tempa věží a potom nestihl soupeřova pěšce. Jediná prohra v turnaji a zrovna s vítězem.

Na třetím místě se umístil lanškrounský matador Tomáš Pokorný s 6.5 body, ale s nejvyšším pomocným hodnocením. Tomáš snad nehrál nikde mimo prvních 5 šachovnic. Čtvrtý byl Aleš Jedlička, kterého známe jako vítěze našeho Maxe Švabinského. Aleš ukazuje, že to není žádná náhoda a daří se mu skvělými výsledky snad všude, kam jede. A na pátém místě se umístil jediný IM v poli, Miloš Jirovský.

Je potřeba vyzdvihnout i to, že v turnaji hrálo hodně mladých šachistů. Sbírali zkušenosti a utkávali se se silnějšími. Rád bych ale vyzdvihl výkon Tomáše Míka. Ač je to ročník 2011, měřil síly na předních stolech. Prohry v posledních 2 kolech ho nakonec odsunuly na 14. místo s 5.5 body, ale výkon v průběhu turnaje byl velmi dobrý. Uvidíme, kam to až Tomáš dotáhne.

Jako vždy poděkování patří řediteli turnaje Karlu Halbštátovi za organizaci, Verče Šmajzrové za pískání turnaje a také všem šachistům, kteří si našli čas, aby strávili sobotu nad královskou hrou. Tak za rok v Mistrovicích zase na viděnou.

Fotky z turnaje jsou dostupné v tomto souboru a kompletní výsledky jako vždy na chess-results.