V sobotu 25. září pořádal třebovský šachový oddíl již třetí ročník turnaje ve zrychleném rapid tempu v malebné Hospůdce u Sitařů. Kdo zvítězil a jak turnaj probíhal?

(Ne)překvapivý vítěz 3. ročníku šachového turnaje O pohár Maxe Švabinského v Kozlově

Do Kozlova se poslední zářijovou sobotu sjelo rovných 50 šachistů, kteří zápolili po devět kol, ačkoli o vítězi bylo tentokrát rozhodnuto v podstatě už po sedmém kole. Tím se stal vítěz prvního ročníku Aleš Jedlička z Pardubic, který předstihl hlavní favority – mezinárodního velmistra Honzu Bernáška z Lanškrouna a mezinárodního mistra Martina Červeného z Poličky.

Rozhodující momenty

Aleš Jedlička, kterému se v Kozlově nebývale daří, o svém vítězství rozhodl mezi 4. a 6. kolem, kdy nejprve porazil Mariana Sabola z Vysokého Mýta, poté překvapivě i velmistra Bernáška a následně remizoval s Martinem Červeným (ten nakonec obsadil druhé místo). Po vítězství nad Martinem Šmajzrem z Ústí v kole 7. pak už Alešovi stačilo poslední dvě partie remizovat a se ziskem 7,5 bodů z 9 zápasů se radovat z již druhého vítězství v našem turnaji.

Hlavní favorit Honza Bernášek nakonec skončil až čtvrtý, protože ho díky lepšímu pomocnému hodnocení předstihl Marian Sabol. Nejlepší domácí hráč byl Ivo Prax na výborném šestém místě, když se mu mimo jiné podařilo remizovat právě s velmistrem Bernáškem a celkem získat 6 bodů. Stejný počet bodů měl i další domácí hráč Lukáš Hurt, ale kvůli horšímu pomocnému hodnocení obsadil místo osmé.

Bezproblémový průběh

Jsme rádi, že jsme po menším loňském útlumu v počtu hráčů kvůli pandemii mohli opět přivítat celkem 50 šachistů,“ pochvaloval si účast ředitel turnaje Lukáš Hurt. „S doprovodem a diváky bylo v čerstvě zrenovovaném sále přes 70 osob a všichni si pochvalovali stylové prostředí, příjemnou atmosféru a výbornou kuchyni paní provozní Renaty Sodomkové, které patří velký dík za pomoc s přípravami.“

Hlavní organizátor Ivo Prax doplňuje: „Kapacitně to bylo letos už na hraně, a pokud bude vzestupná tendence pokračovat, budeme muset příští rok využít i prostory jeviště. Budeme se tedy těšit znovu za rok!

Smutná zpráva

V průběhu turnaje nás zastihla velmi smutná zpráva – v pátek 24. 9. opustil tento svět vynikající litomyšlský šachista a skvělý člověk Karel Škeřík, který nechyběl ani na jednom z prvních dvou ročníků kozlovského turnaje. „S Karlem jsme byli vzdálení příbuzní, oba jsme měli rádi útočné šachy a dodnes si pamatuju, jak jsme se náhodou potkali na dovolené v Itálii před 25 lety – místo koupání v moři jsme od rána do večera hráli šachy,“ vzpomíná Lukáš. „Karel do Kozlova chodil nebo jezdil na kole často a rád a jsem přesvědčený, že by se našeho turnaje účastnil každý rok ještě dalších 20 let, kdyby neprohrál souboj se zákeřnou nemocí. Čest jeho památce.“

Poděkování sponzorům

Na závěr bychom rádi poděkovali sponzorům, bez nichž by se turnaj nemohl odehrát: Pardubický kraj, Město Česká Třebová, Orlík – kompresory, Zahradní potřeby a technika L. Vraspír, Renata Sodomková, magazín Konopí a další. Všem moc děkujeme!

Kompletní výsledky turnaje najdete ZDE a fotky si můžete prohlédnout ZDE.

Kategorie: Ostatní akce