Při příležitosti konání Mistrovství ČR žen v rapid šachu jsme v sobotu 14. května uspořádali i doprovodný rapid turnaj. Ač jsme tento turnaj moc nepropagovali, nakonec se sjelo 34 šachistů ze všech koutů republiky, dokonce i jeden mezinárodní velmistr. Jak to celé dopadlo?

Celý sál na Skalce se zaplnil šachisty. Poprvé jsme měli v České Třebové možnost pořádat MČR žen v rapidu, a tak jsme si řekli, proč třeba k tomu nezorganizovat doprovodný turnaj. Jelikož s pořádáním turnajů máme zkušenosti a pro ústeckého Martina Šmajzra je odřídit o jeden turnaj navíc jako nic, 1. ročník Českotřebovského rapidu byl na světě.

Týden před začátkem turnaje to vypadalo, že na 4 šachovnicích bude hrát 8 hráčů. Ale protože už víme jak to chodí, nepanikařili jsme. A skutečně se skoro všichni nahlásili těsně předtím – to mají organizátoři nejraději.

V turnaji se bojovalo velmi intenzivně až do samotného konce. Jelikož favorit turnaje Honza Bernášek (ELO 2506) v 6. kole zaváhal a v pěkné partii podlehl lokálnímu matadorovi Mariánu Sabolovi z Vysokého Mýta (ELO 2333), o turnajové vítězství se bojovalo až do posledního kola mezi trojicí Bernášek, Sabol a Pokorný.

Honza Bernášek už ale znovu nezaváhal a vyhrál všechny ostatní partie, odnesl si první cenu se ziskem 8 bodů z 9 partií právě on. Na druhém místě skončil trochu překvapivě Tomáš Pokorný z Lanškrouna (7 bodů) a třetí výše zmíněný Marian Sabol (také 7 bodů).

Velmi pěkně v turnaji zahráli junioři Daniel Pražák (ročník 2008, 4. místo, 6 bodů) a Tomáš Mík (ročník 2011, 12. místo, 5 bodů).

Kompletní výsledky jsou na chess-results.