V České Třebové pravidelně pořádáme sérii turnajů bleskové ligy. Turnaje si přes skromný začátek získaly velkou pozornost hráčů z okolí, kteří na turnaj pravidelně dojížděli. I díky tomu jsme se v této nové sezóně pohybovali stále mezi 10 a 20 hráči, což je na bleskový turnaj ve všední den na malém městě pěkný výsledek.

Nejprve trochu statistiky

1. turnaj hrán 20.10.2021, 11 hráčů
  2. turnaj hrán 13.4.2022, 16 hráčů (ano, chybí článek. Výsledky jsou zde)
  3. turnaj hrán 27.4.2022, 17 hráčů
  4. turnaj hrán 11.5.2022, 10 hráčů
  5. turnaj hrán 25.5.2022, 12 hráčů
  6. turnaj hrán 8.6.2022, 20 hráčů
  7. turnaj hrán 21.9.2022, 16 hráčů
  8. turnaj hrán 12.10.2022, 16 hráčů

Nejprve pár slov na úvod k pravidlům celkového zhodnocení. Ze série 8 turnajů je počítá 6 nejlepších výsledků (takže i někdo kdo 1 či 2x nebyl, nebyl nijak poškozen). Za první místo bylo 20 bodů, za druhé 16, pak 14, 12 a 10. Za šesté místo v turnaji se pořítalo 9 bodů a tak dále až do 1 bodu.

Celkově v turnajích bodovalo 29 hráčů. 100% účast na všech osmi turnajích měl Marian Sabol, Petr Tázlar, Ivo Prax a Jan Pokorný. 7 turnajů z 8 se zúčastnil Pavel Holásek, Luboš Ptáček, Jan Jiroušek a Zdeněk Roušar. Celkově se série zúčastnili hráči z 11 šachových klubů.

Jak to celé dopadlo?

Na prvním místě se s celkovým součtem 116 bodů (ze 120 možných) umístil Marian Sabol. Marian vyhrál 5 turnajů z 8 (a 2x byl druhý). O jeho vítězství bylo rozhodnuto již dříve. Marian hrál velmi stabilně a jediný výkyv si dovolil až v posledním turnaji. Ale o tom to je – šampión ví, kdy si může dovolit odpočinek

Marianovi velmi zdatně sekundoval Petr Tázlar. Ten dosáhl v součtu 100 bodů ze 120 možných. Petr si připsal 2 vítězství v turnajích a dále druhá a třetí místa. Jeho hra byla velmi stabilní.

Třetí místo obsadil Honza Jiroušek. Honza se účastnil velmi pravidelně a nakonec získal 69 bodů. Všimněte si, že mezi 2. a 3. místem je už značný bodový rozdíl. Honzovi hodně pomohlo vítězství v 8. turnaji. Ostatně právě tento poslední turnaj byl jediný, kdy nevhrál někdo z dvojice Marian – Petr. Honza dává šachu hodně a je to na jeho hře vidět. Třetí místo je zasloužené.

Na finanční cenu dosáhl ještě na 4. místě Ivo Prax (66 bodů) a Luboš Ptáček (66 bodů). Oba dva patřili ke stálicím turnajů a ačkoliv jejich hra nebyla tak stabilní, jak u prvních dvou hráčů, v konečném součtu se podařilo se umístit takto vysoko. Kompletní a detailní výsledky podle jednotlivých turnajů jsou dostupné v této tabulce.

Ivo Prax, hlavní organizátor turnaje shrnuje celou sérii takto: “Jsem moc rád, že si českotřebovská blesková liga získala oblibu u hráčů z bližšího i vzdálenějšího okolí. Jsem také pyšný na to, že úroveň všech turnajů zůstala vysoká a tyto turnaje tak znamenaly příležitost, jak si zahrát s opravdu silnými hráči a změřit s nimi síly. Rád bych poděkoval také Sašovi Nikolínkovi za pomoc s přípravou turnajů (dovezení šachů a odřízení turnajů). Tato pomoc je neocenitelná. Můžeme se tedy těšit na další akce, které v České Třebové budeme pořádat.