Již popáté se první zářijovou sobotu sjeli šachisté z blízkého i vzdálenějšího okolí do malebného Kozlova, aby zde zápasili v devítikolovém turnaji, který si každým rokem získává větší a větší popularitu. Jak dopadl jubilejní pátý ročník?

5. ročník šachového turnaje O pohár Maxe Švabinského s rekordní účastí

Na první turnaj v roce 2019 dorazilo celkem 50 hráčů, a i v následujících covidových letech se účast pohybovala nad 40 šachistů a šachistek. Loni se s 62 účastníky podařilo překonat první ročník, a tak organizátoři z třebovského šachového oddílu napjatě čekali, zda letos posunou laťku ještě o něco výš. 

Návrat zlatých časů?

Nakonec jsme 2. září v příjemných prostorech sálu a výčepu Hospůdky u Sitařů přivítali 78 hráčů všech věkových i výkonnostních kategorií. Tím jsme se dostali na maximální kapacitu a přiblížili se ke slavné éře třebovského času na konci devadesátých let. Tehdy se v našem městě konaly pravidelně turnaje s více než 100 účastníky, které byly bohatě sponzorované mecenášem a šachovým nadšencem panem Homolkou. 

Ale zpět do současnosti. Letošní ročník vyhrál stejně jako loni stylem start-cíl s 8 body z 9 partií hlavní favorit, mezinárodní velmistr Honza Bernášek z Lanškrouna, který se zúčastnil již počtvrté (vyhrál ale „teprve“ podruhé). Na druhém místě se umístil druhý nasazený mezinárodní mistr Martin Červený se ziskem 7,5 bodu. S větším odstupem a ziskem 6,5 bodu skončil třetí fide mistr Marian Sabol (třetí nasazený), takže lze konstatovat, že toto byl první ročník, který skončil bez velkých překvapení. 

Z Třebováku se tradičně nejlépe umístil ředitel turnaje Lukáš Hurt s 6 body na 9. místě, následovaný Ivo Praxem, kterému se letos tolik nedařilo a obsadil až 20. místo s 5,5 body. „Čím více účastníků, tím máme samozřejmě větší radost, ale zároveň to obnáší i zvýšené nároky na organizaci, takže člověk pak nemá moc klid na přemýšlení u svých partií. I z toho důvodu jsem za 9. místo rád, i když mnohem důležitější je pro mě spokojenost a úsměv všech 78 hráčů, kteří k nám letos zavítali,“ vysvětluje Hurt. 

Krásné prostředí a skvělý servis

S doprovodem a diváky napočítali organizátoři přes 100 lidí a je otázkou, o kolik víc dokáže ještě nedávno rekonstruovaný sál pojmout. „Musíme jako každý rok poděkovat paní hostinské Renatě Sodomkové, která připravila výborný oběd a o všechny se skvěle postarala. Příjemná atmosféra na místě, unikátní prostory, ze kterých na člověka dýchá historie, a malebné okolí – to vše jsou důvody, proč se z našeho původně malého vesnického turnaje stala oblíbená štace pro bezmála osmdesát šachistů,“ říká organizátor a předseda třebovského oddílu Ivo Prax. „Velké díky patří i městu, které nás letos pod novým vedením poprvé podpořilo, a všem sponzorům.“ 

Skvělou zprávou pro všechny příznivce královské hry je, že se letošního turnaje zúčastnila spousta juniorů a někteří z nich pořádně zatápěli i řadě starých matadorů. Nejlepší domácí nadějí byl Patrik Marek s velmi pěkným ziskem 50 procent, tedy 4,5 body. Na závěr ještě děkujeme rozhodčímu Martinu Šmajzrovi, který nemusel díky fair play všech přítomných řešit žádný vážný spor.  

Kompletní výsledky jsou jako vždy dostupné na chess-results.

Ivo Prax