V pražském hotelu Olympik se ve dnech 17. – 26. února 2025 konalo mistrovství světa seniorských družstev.
Na turnaji nechyběla dvě družstva z Pardubického kraje. Než se o nich zmíním podrobněji, uvedu několik vět o tom, jak mistrovství dopadlo a kdo tam byl.
Hrálo se ve dvou turnajích, jeden v kategorii 50+, druhý v kategorii 65+.
Ženské týmy hrály v obou kategoriích společně s týmy mužskými nebo smíšenými, ale pořadí bylo vyhodnocováno samostatně.
Celkem na mistrovství přijelo 512 hráčů z 28 zemí ze tří kontinentů.
Mezi nimi bylo 215 nositelů mezinárodních titulů, přičemž jen velmistrů bylo 49 - tudíž téměř 10% všech hráčů.
Z každého státu se mohl přihlásit libovolný počet týmů, hrálo se čtyřech šachovnicích, na soupisce jako pátý mohl být uveden jeden náhradník. Hodně týmů toho využilo ke střídání.
Souhrnné výsledky:
Český reprezentační tým žen v kategorii 50+ vybojoval zlaté medaile. Mistryněmi světa se tedy staly Olga Sikorová, Martina Folková, Hana Kubíková, Michaela Svobodová a Miroslava na Čejková. Stříbrnou medaili získal reprezentační tým žen v kategorii 65+ ve složení Eliška Richterová, Eva Možná, Hana Modrová, Marie Sunková a Růžena Přibylová. V této kategorii startovala pouze tři družstva, to ale váhu váhu stříbra nesnižuje. Zlatou medaili si odnesl výběr Lotyšska.
V otevřené kategorii 50+ hrálo 54 týmů.
Zlatou medaili si odnesl tým USA, v čele s GM Ehlvestem, stříbro získala Itálie, bronz Uzbekistán.
Z českých týmů dopadlo nejlépe družstvo Moravská Slavie, jako 14. nasazené skončilo na 10.místě, na 1. šachovnici hrál GM Tomáš Polák. Reprezentační tým s GM Petrem Hábou na 1. šachovnici obsadil 12. místo, nasazen jako 7.
Z našeho kraje si skvěle vedl tým ŠK Bohemia Pardubice, s průměrným ELO hodnocením 1971 byl nasazen jako 39. a skončil mezi 54 týmy na úctyhodném 26.místě tabulky. Družstvo hrálo ve složení Petr Malinovský, Petr Paldus, Pavel Vodička, Tomáš Kopecký, Pavel Daněk. Velice zdařile prošel turnajem nejmladší člen týmu Pavel Vodička (*1970, Elo 1960), na 3. šachovnici získal 5,5 bodů z 8 partií a +24,4 Elo bodů! Není jednoduché vyhrávat se soupeři s přibližně stejným Elo hodnocením – a to se mu dařilo. Spokojen byl také Petr Malinovský, s 3,5 body ze 6 partií si připsal 17,6 bodů Elo. Spolehlivě hráli Petr Paldus (3,5/6, Rtg +1) a Tomáš Kopecký (3,5/6, Rtg +7,4). Smůla na paty se lepila kapitánu družstva Pavlu Daňkovi (3,5/8, Rtg -18), po nešťastných úvodních kolech v poslední třetině turnaje ale již žádnou partii neprohrál.
V otevřené kategorii 65+ hrálo také 54 týmů.
Družstvo Anglie s GM Johnem Nunnem na 1. šachovnici nemělo konkurenci . Angličané vyhráli všechny zápasy a s plným počtem bodů si odvezli zlatou medaili. Stříbrnou medaili získal německý tým Lasker Schachstiftung GK z Lipska, vedený GM Rainerem Knaakem.
Na třetí příčku nečekaně vystoupil další německý tým Saxonia s průměrným Elo 2212, bez velmistrů a bez mezinárodních mistrů, pouze se dvěma mistry FIDE! Na 1.šachovnici neprohrál ani jedinou partii Juergen Kyas s Elem 2173.
Z českých týmů dopadl překvapivě nejlépe Coriolus s Josefem Přibylem na 1. šachovnici. Spolehlivě mu sekundovali IM Milan Babula, FM František Vrána a FM Jaroslav Česal. Nasazený jako 14. obsadil tým Coriulos 10. místo.
Naše družstvo Východočeši se stalo druhým nejúspěšnějším českým družstvem!
Hráli jsme ve složení FM Jaroslav Mojžíš, FM Pavel Švanda, FM Pavel Němec a Antonín Vavruška. Pavel Švanda a Antonín Vavruška sice nejsou v současné době registrováni v žádném oddílu Pardubického kraje, mají ale v Pardubicích řadu přátel a v minulosti zde i žili; nabídku hrát v týmu s názvem Východočeši přivítali s neskrývaným potěšením.
Nasazeni jako 28. jsme skončili se dvěma remízami a čtyřmi výhrami s 10 body na 21. místě.
Předstihli jsme tak řadu dalších českých týmů včetně českého národního týmu, toho ale provázely vážné zdravotní komplikace a jako 5. nasazený obsadil až 25. místo.
Fenomenální hru převedl na 3. šachovnici chrudimský Pavel Němec (*1956, Elo 2117), myslím, že jde o jeden z vrcholných výsledků v jeho šachové kariéře. Když vzpomenu na některé momenty z jeho partií, které skončily nerozhodně, byl k získání balu na titul IM neskutečně blízko.
Především díky jeho výkonu můžeme označit výkon celého družstva jako úspěšný.
Získal 7 bodů z 9 partií. Navíc to byl na třetí šachovnici nejlepší výsledek, ale pouze podle počtu dosažených bodů. Podle dosti složitého algoritmu pro stanovení pořadí na jednotlivých šachovnicích obdržel cenu za nejlepší výkon na 3. šachovnici Ital Mario Sibilio, ačkoliv získal pouze 5,5 bodu ze 7 partií. K porovnání uvedu, že stejných 7 bodů jako Pavel Němec uhráli pouze tři další hráči – na 1. šachovnici GM Knaak, na 2.šachovnici GM Jussupov, oba z německého Lasker Schachstiftung GK a na 4.šachovnici GM Flear z Anglie. Ale vcelku dobře hráli i ostatní členové našeho týmu.
Z nich nejvyšší bodový zisk zaznamenal Antonín Vavruška (*1944, Elo 1926). Z devíti partií uhrál 4,5 bodu a ke svému Elu si může přičíst +27,4 bodů! Dal si tak cenný dárek ke svým nadcházejícím 81. narozeninám.
Pavel Švanda (*1957, Elo 2080) na druhé šachovnici hrál náročné šachy, ale bohužel nevyužil řadu slibných možností, které mu jeho soupeři nabídli. Z devíti partií získal 3,5 bodu, ze svého Ela musí odečíst 7 bodů.
Mně (*1943, Elo 2089) se podařilo remizovat s GM Knaakem a také s GM Jansou, ale v několika partiích jsem se dopustil chyb někdy i hrubých. Získal jsem 3,5 bodu a ke svému Elu si mohu přičíst +3,2 bodu.
Při pohledu na sestavu našeho družstva si nemohu odpustit vzpomínku na jeden turnaj z minulosti - s Toníkem Vavruškou jsem v roce 1965 hrál ve finále přeboru tehdejší Československé lidové armády, Pavlu Němcovi bylo v té době 9 a Pavlu Švandovi 8 let…
Další informace o mistrovství světa seniorských družstev 2025 naleznete na adrese https://www.wstcc2025.net/results-pairings
K organizaci a průběhu této prestižní akce připojím několik poznámek. Neberte je jako kritiku, ale jako můj povzdech či zamyšlení.
Nejezděte se podívat na turnaje pořádané FIDE, nepustí vás dovnitř. Když budete nějaký takový turnaj hrát, budete kontrolováni u vchodu do hrací místnosti podobně jako při odbavení při nástupu do letadla. Kolem sebe budete potkávat spoustu důležitých lidí a nebudete vědět, zda je to nějaký pověřenec z FIDE, z vedení svazu či z řad organizátorů. Nechci domyslet, jak by to vypadalo, kdyby někoho napadlo provádět kontrolu těch, kteří kontrolují hráče…
Když dokončíte partii, musíte opustit hrací sál a nesmíte se do sálu již vrátit. Ale před tím, než sál opustíte, budete možná předvoláni k další důkladné prohlídce.
To potkalo naši přední reprezentantku Elišku Richterovou po jedné vyhrané partii. Zkontrolovali části jejího oděvu a zevrubně prohlédli obsah její kabelky. V ní dole nalezli zapomenutý malý flash disk. Následovala kontumace výhry, partii prohrála. Člověk by nevěřil, jakým nebezpečným nástrojem taková „fleška“ je.
Budete kontumováni, pokud u vás po partii naleznou běžné hodinky, s nimiž jste náhodou prošli vstupní kontrolou, protože v nich nebyla hledaná elektronika. K čemu může dojít v takovém případě i během partie není zveřejnitelné…
Všichni lidé, kteří vás stále střeží, to dělají proto, abyste nepodváděli ve svůj nebo cizí prospěch.
Napadlo mne spočítat, na kolik by si přišel podvodník, kterému by se podařilo nějakým vysoce sofistikovaným způsobem docílit toho, že jeho družstvo získá 1. místo na příklad v turnaji 65+. Bude přitom riskovat doživotně svoji pověst a bude muset vynaložit určité úsilí.
Počítejme: 1.cena činí v přepočtu 37500,- Kč pro celé družstvo. Na podvodníka tak připadá 9375,-Kč. To je opravdu terno. Podvodník by mohl také získat věcnou cenu za nejlepší výsledek na své šachovnici a navíc by mohl urvat třeba i 20 bodů Ela ! Také úžasné terno! Všem takovým neřestem naštěstí zabrání několik šachových „policistů“ FIDE s úhrnnou odměnou, jejíž finanční hodnotu se neodvažuji odhadovat.
Nebylo by opravdu rozumnější, kdyby v seniorských soutěžích FIDE stačilo hráčům prostě zakázat používání mobilů a divákům umožnit vstup do hracích sálů – samozřejmě tak, aby to neobtěžovalo hráče a aby diváci byli důrazně upozorněni, že nesmějí používat vybrané přístroje. Vždyť zde nejde o miliony dolarů na cenách , ani nárůsty ELA k získání norem pro udělování titulů (snad trochu, statisticky zanedbatelně). Možná by jeden “šachový tajný policista v civilu“ ve spolupráci s rozhodčími mohli diskrétně na fair play dostatečně dohlížet.
Podvádět v seniorských soutěžích je z hlediska etiky extrémně riskantní a navíc po všech stránkách ztrátové. Současná obrana diktovaná FIDE je proto směšná.
Nemohu nezmínit, že šachisté jsou mimo šachovnici národem submisivním a všechny příkazy, zákazy a doporučení dodržovali, ze hry měli radost a atmosféra byla přátelská.
Pár slov k závěru mistrovství.
Slavnostní ukončení mistrovství jsem prožíval s určitým rozčarováním, protože se odehrávalo pouze v angličtině. Všude jinde jsem se - a to nejen při šachových soutěžích – setkával s tím, že po dobu celého ceremoniálu se mluvilo jazykem pořádajícího státu a vše bylo do angličtiny simultánně nebo jinak tlumočeno. Myslím, že by tak tomu mělo být i zde a i kdyby tam byl Čech byť jen jediný.
Ale češtinu zachránila kulturní vložka. Dvě pěvkyně zpívaly árii Rusalky z opery Antonína Dvořáka tentokrát nikoliv anglicky, ale česky !!
V závěrečném ceremoniálu mi chybělo vyhlášení nejkrásnější partie. Bývalo to kdysi zvykem, taková procedura zvýrazňuje uměleckou tvář šachové hry a získané body odsouvá na nějakou chvíli do pozadí.
Konečné zhodnocení: Může se mnoho věcí nelíbit, ale jsme rádi, že jsme si na mistrovství světa zahráli.
Ing. Jaroslav Mojžíš